Pokud je naším cílem cvičit psa, vyberme si, co budeme s naším pejskem cvičit, informujme se na vhodná cvičiště, zvolme si vhodného instruktora. Pak už vše záleží na naší píli, schopnosti poznat dobře svého psa, být mu dobrým učitelem a samozřejmě na vlohách psa samotného.

Zkušební řády

  • Zkoušky KJ Brno – specifickým znakem tohoto ZŘ je skutečnost, že většina zkoušek – od základní (ZOP) až po vrcholovou (ZPU-S) – je bez obran. Důraz je kladen na ovladatelnost psa za každých okolností. Velká dostupnost na všech cvičácích nebo i na letních výcvikových táborech některých chovatelských klubů. Zkoušky mohou být motivací i základem pro další speciální druhy výcviku. Podrobnosti na www.kjcrbrno.cz.
  • Zkoušky NZŘ, IPO a SchH – nejnižší typ ZZO a BH zvládneme jistě také všichni, jen nás možná více potrápí náročnější rozhodčí. Jakmile začneme pokukovat po zkouškách obsahujících kromě poslušnosti (a spec. cviků) také stopu a obranu, budeme se muset více snažit při výběru cvičiště, instruktora i figuranta. Tady už nám klub tolik nepomůže, ale jistě alespoň vhodně nasměruje, např. radou ohledně osvědčených cvičišť.
  • Zkoušky záchranářské – národní i mezinárodní obsahují také pochopitelně zkoušky nižší – tzv. vstupní ZZZ a RH-E. Pokud nás tento specifický výcvik osloví, musíme se stát členy některé z regionálních záchranných brigád, kde za pomoci zkušených výcvikářů můžeme pokračovat k vyšším cílům.

Další sporty

  • Agility – je sport, který vychází z klasického koňského parkuru. Na vyhrazeném prostoru jsou umístěny různé překážky, které musí pes v předem stanoveném pořadí a ve stanoveném časovém limitu absolvovat. Velkou část hovawartů velmi baví, nižší rychlost umí nahradit přesností.
  • Flyball – je zjednodušeně řečeno závod družstev v aportu přes překážky. Na povel psovoda pes překoná 4 skokové překážky, naskočí na desku boxu, který vystřelí míček. Pes jej ve skoku chytí a aportuje přes překážky zpět. Je to zábava pro temperamentní psy s výrazným zájmem o aport.
  • Dogdancing – neboli tanec se psem spočívá v provádění směsice cviků poslušnosti, krokových variací a otoček v rytmu hudby, synchronizovaně s psovodem. Stejně jako při krasobruslení existují povinné cviky a hodnotí se jak technické provedení, tak umělecký dojem.
  • Obedience – u nás prozatím (bohužel) nepříliš rozvinutá kynologická disciplína. V podstatě jde o velmi náročnou poslušnost, doplněnou o speciální cviky. Klade opravdu vysoké nároky na ovladatelnost psa a zejména na chuť do práce, vyžaduje maximální pozornost psa a přesné provádění cviků.

Dalšími možnostmi jak strávit čas se psem aktivně, jsou činnosti ryze sportovní. Sem se řadí, mimo jiné, poslední dobou stále oblíbenější, dogtrekking (horská turistika se psem), canicross (terénní běh se psem), bikejöring (cyklista a pes) nebo skijöring (běžkař a pes)

.

čerpáno z https://www.hovawart.cz/